OCM Otomatik Şanzıman

Otomatik Şanzıman Nasıl Çalışır? | Otomatik Şanzıman Yağı Neden Önemlidir?

Dünyadaki çoğu arabada olan ve Türkiye'de de çoğu araçta kullanılan otomatik şanzıman mekanizması nedir ?  Hiçbir manuel işlem yapmadan vites geçişleri otomatik olarak sağlayan bu mekanik aksam nasıl çalışır ?

Otomatik şanzımanın en büyük özelliklerinden biri üretici firmaların en uygun hızlanma ve tork devirlerini hesaba katarak ayarladıkları vites değişim süreleri ile kullanıcı hatasından oluşabilecek sorunların en aza indirgenmesini sağlamaktır.

Otomatik Şanzıman içerisinde tek yönlü kavrama veya çift yönlü kavrama ve damperli yayları barındıran parçalar bulunur.Bunlara ek olarak aracı yerinden kaldıran balata , beyin ve tork konventer bulunmaktadır.

Şanzımandaki elektronik mekanizma (beyin) ile hangi zamanda vites geçişlerini yapacağını hangi zamanda yakıtı 4 çekere takıp 2 çekere takacağını ayarlar. Bu elektronik mekanizma hava durumuna göre ve sürüşe göre kendini adapte eder. 

Ayrıca motordan aldığı 1kg gücü 3,5 ile 4 kg çıkaran tork konventor vardır. Tork konverter vantilatör pervanesine benzer dairesel kapaklar ve onların ortasında stator denilen küçük bir pervane ile konumlandırılmıştır. Aracın motoru çalıştığı sürece tork konverteri dönme hareketini her koşulda sürdürmektedir. Otomatik vitesli araçlarda dur – kalk yapılan durumlarda daha fazla yakıt harcanmasının sebebi budur.

Yeni şanzımanda yağ rengi değişmemiştir. Revizyon için sökülen şanzımanda ise yağın renginin değiştirği gözlemlenir. Bu durum yağın işlevini kaybettiğini doğrular. Otomatik araçlarda şanzıman yağı önemlidir. Özellıkle yeni nesil araçlarda otomatik şanzıman yağı yüksek ısıya dayanacak şekilde üretilmektedir.
Aşınma nedir?
Şanzıman içindeki rulmanlar seperatorler burçlar aşınır. Aşındığı zamanda basınç kaybı oluşur bu durumda da şanzıman balata yakar ve böylece otomatik şanzıman arızası oluşmuş olur. Aşınmayı önlemek amacıyla şanzıman yağı kaliteli marka kullanılmalı ve uygun zamanlarda değiştirilmelidir. Düşük kalite kullanılan şanzıman yağı köpürmeye sebep olur ve bu da hidrolik iletkenliğini azaltır. Vites geçişlerinde kaydırma meydana gelir. Düşük kalite Otomatik şanzıman yağına eklenen katkılar şanzımana zarar verebilir.

OCM İstanbul Otomatik Şanzıman Onarım Servisi olarak size yüksek kaliteli otomatik şanzıman yağı kullanmanızı öneriyoruz böylece otomatik şanzımanda meydana gelecek arızalar en aza indirgenmiş olur. Zamanında yapılan bakımlarla değiştirilen otomatik şanzıman yağı uzun yıllar aracınızı güvenle kullanmanızı sağlar. Değiştirilmeyen şanzıman yağlarından dolayı otomatik şanzımanda meydana gelen aşınma otomatik şanzıman revizyonunu zorunlu kılar.

İletişime Geç